ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Февраль 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
       

Банки взяли курс на скорочення

  600   0 10.05.2016, 15:00 | Статьи, Экономика
Банки взяли курс на скорочення

«Банкопад» в Україні не знижує своїх темпів, щотижня НБУ визнає кілька фінустанов неплатоспроможними. Також стрімко скорочується кількість відділень банків. І це, за словами експертів, є не лише світовою тенденцію, а й красномовним свідченням банківської кризи, спровокованої, зокрема, керівництвом Нацбанку.


За сім років мережа відділень банків в Україні скоротилася удвічі. Якщо 2009-го в країні налічувалося майже 23 тисячі структурних підрозділів, то на 1 січня 2016 року - вже 11 871. За перший квартал цього року їх зменшилося ще на 544, і нині всі українські банки мають у своєму розпорядженні 11 327 відділень.

Лідерами скорочення є великі банки. Державний «Ощадбанк» за перший квартал закрив 137 відділень. І ця тенденція продовжуватиметься. Подейкують, що навіть у працюючих філіях уже звільняють операціоністів. Тому черги на оплату платіжок за комунальні послуги ще збільшаться, якщо, звісно, українцям буде чим їх погашати.

 

«Приватбанк», у розпорядженні якого 2351 відділення по країні, став лідером за кількістю закритих філій. У першому кварталі цього року він позбувся ще 237-ми.

«Райффайзен Банк Аваль», що має 594 відділеня, цьогоріч закрив лише одне. А ось ПУМБ, навпаки, торік збільшив мережу на 33 одиниці й нині надає послуги в 158 секціях.     

Звісно, частково скороченню банківських відділень є закономірне пояснення. Світ поступово віддає перевагу інтернет-банкінгу, значною мірою відмовляючись від готівкових розрахунків. 

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко в коментарі «ВВ» нагадав, що в Швеції майже 98% платежів відбувається за допомогою дебетових карток, у Німеччині - 72%. 

 

«В Україні у 2010-му використання карток у розрахунках було на рівні 8%, а нині цей показник становить майже 27%. Це колосальне зростання», - вважає він.

Керівник проекту «Успішна країна», економічний оглядач «Радио Вести» Андрій Блінов упевнений: стрімке скорочення кількості структурних підрозділів банків є одним із наслідків банківської кризи, адже такі дії спрямовані на оптимізацію витрат.

«Офіційна статистика демонструє збитки банків упродовж останніх двох років. Щоб їх якось покрити, установи як з українським, так і з зарубіжним капіталом зменшують кількість мережевих відділень. Враховуючи те, що банківська криза в нас триває третій рік, закриття підрозділів є цілком логічним», - додав Олександр Охріменко.

 

Андрій Блінов уточнив, що скорочення відділень б'є не так по клієнтах фінустанов, як по їх персоналу. Працівники опиняються без роботи внаслідок не лише закриття філій, а й загалом банків.

Також конкуренцію людям створюють термінали, які з'являються ледь не в усіх велелюдних місцях, наприклад у супермаркетах.

«Електроніка дешевша за людську працю. Собівартість обслуговування однієї такої машини становить близько тисячі гривень у місяць. Тому скорочення банківських працівників відбуватиметься і надалі. Цей процес, на жаль, невблаганний», - стверджує Блінов у коментарі «ВВ».

За словами експерта, чимало банків ухвалили стратегію скорочення персоналу вдвічі й навіть утричі.

«А в регіонах відбувається масове закриття відділень. Навіть НБУ відмовився від обласних управлінь і переходить на систему крупних регіональних кластерів. Тому людям, які навіть залишаться в банкінгу, доведеться шукати паралельну зайнятість або опановувати суміжні спеціальності», - уточнив Андрій Блінов.

 

Проте оптимізація фінансових установ навряд чи зупинить «банкопад». Так, від початку 2014 року в Україні збанкрутувало вже понад 70 банків.

«Головною причиною кризи є некоректність роботи нашої банківської системи на чолі з НБУ. Регулятор видав багато кредитів банкам-банкрутам. Через це валюта подешевшала. По суті, капітали знецінилися у 3-5 разів порівняно з тим, якими вони були 5-6 років тому», - вважає екс-заступник голови правління НБУ, директор з інституційних відносин одного з комерційних банків Ярослав Солтіс, додавши, що на кризу також вплинула анексія Криму і війна на сході України.

 

Андрій Блінов вважає, що НБУ затягує процедуру банкрутства неплатоспроможних фінустанов, хоча планував ще минулого року закрити проблемні банки.

«В результаті щоп'ятниці приймається рішення про введення в той чи інший банк тимчасової адміністрації або ж його ліквідацію. Нездатність НБУ вирішити цю проблему породжує недовіру з боку населення. Є кілька великих банків, які давно треба було б визнати неплатоспроможними. Вірогідніше за все, банкрутство цих фінустанов відбудеться в найбільш незручний час: або за нового політичного моменту, або за чергового витка банківської кризи», - додав Блінов.

 

А ось Олександр Охріменко вважає, що нинішня банківська криза радше нагадує початок 90-х, аніж 2008-2009 роки. За його словами, тоді також закривалися банки, але в другій половині 2009-го вже почалося відновлення системи. І в 2010 році клієнти знову наважилися розміщувати депозити. Натомість сьогодні становище лише погіршується. 

 

«Нинішня банківська криза спровокована виключно рейдерською атакою. Після Революції Гідності відбувається перерозподіл власності. Те саме було за часів Кучми та Ющенка. Гонтарєва навмисно знищує банки для того, щоб врешті-решт зробити свій банк «Авангард» найпотужнішим в Україні. Якщо її знімуть, кількість банків зросте», - пояснив Охріменко.

 

Ярослав Солтіс бачить єдиний варіант порятунку існуючих банків у заохоченні клієнтів вкладати частину своїх грошей (активів, депозитів) у капітал фінустанов, тим самим збільшуючи його за рахунок власних коштів. Але це можливо лише за умов довіри до банків. В українських реаліях, коли не знаєш, що трапиться завтра, клієнти навряд чи на це погодяться.

 

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

 

"Вечірні Вісті" 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Февраль 2019 (684)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области