ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Февраль 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 

Ховати «Рошен» чи розвивати Україну - шекспірівське питання гаранта

  331   0 11.04.2016, 13:05 | Статьи, Экономика
Ховати «Рошен» чи розвивати Україну - шекспірівське питання гаранта

Український офшоргейт, окрім скандальних публікацій у ЗМІ та запеклих холіварів у мережі Інтернет, ні до чого не призвів і... навряд чи призведе. Бо ані закон, ані мораль жодного впливу на представників вітчизняного істеблішменту фактично не мають.

Це лише в цивілізованих європейських країнах навіть посередньо обґрунтована підозра щодо ведення нелегального бізнесу президентами, членами уряду або депутатами парламенту зазвичай закінчується відставкою підозрюваних чи позбавленням мандатів.

Як це сталося в Ісландії, де уряд призначив дострокові вибори на осінь цього року після відставки прем'єр-міністра Сігмундура Гуннлаугссона, який залишив посаду через офшоргейт. Відповідно, така європейська практика не може пройти повз нашого президента та фракції його імені у Верховній Раді, оскільки є взірцем адекватної та чесної поведінки влади в країні з найдавнішою історією парламентської демократії в Європі.

На жаль, за безглуздою українською традицією, замість з'ясування причин, чому бізнес в Україні використовує офшори і як попередити (або ліквідувати) можливість бізнес-діяльності чиновників, політики почали чергову «боротьбу з офшорами».

Шановні, офшори - це інструмент, за допомогою якого бізнес вирішує різні завдання. Зазвичай компанії використовують офшори для зменшення податкового тягаря на бізнес та для захисту активів. Але це так звані класичні офшорні схеми, де компанії не мають права провадити будь-яку діяльність на території країни, в якій вони зареєстровані, звільняються від будь-якої податкової звітності та сплачують лише фіксований податковий збір.

Є офшори з іншими моделями оподаткування та ведення бізнесу. Наприклад, у Гонконзі фірми мають здавати звіти та платити податки за спрощеною системою оподаткування, а в Швейцарії - зобов'язані сплачувати всі податки та здавати звіти, завірені аудитором.

Чи поважають в Україні права власності? Ні! Чи можна в Україні швидко сплатити всі податки та отримати повернення ПДВ від держави? Ні! Податкова система в Україні прозора, зрозуміла та незмінна впродовж хоча б кількох років? Ні! Окрім того, бізнесмен в Україні не може спокійно розпоряджатися коштами власної компанії. І з цієї ситуації у нього є два виходи: кримінальний (використовувати конвертаційні центри) та легальний (виводити бізнес в офшори). Наголошую, подібний вибір є у кожного бізнесмена, як би він не був пов'язаний із владою.

Ось і український президент скористався легальною можливістю, яку йому надає чинне законодавство. І звинувачувати його в ухиленні від податків дріб'язково, бо як бізнесмен він все зробив правильно, якби не два але...

Перше але: що дозволено бізнесменові, не дозволено президентові, бо йому взагалі заборонено вести бізнес. А якщо він продовжує це робити - то це кримінальний злочин.

Остаточне визначення, чи порушував президент статтю 103 Конституції, займаючись бізнесовою діяльністю, має надати Конституційний суд. Але на ознаки порушення законодавства чітко вказують юристи.

Ростислав Кравець, старший партнер юридичної компанії «Кравець і партнери», нагадує, що, згідно з даними, котрі містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Петро Олексійович Порошенко сьогодні, перебуваючи на посаді президента України, володіє корпоративними правами кількох десятків підприємств. Зокрема:

- ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Прайм ессетс Кепітал», код ЄДРПОУ 33549199;

- ТОВ «Центрально-Європейська кондитерська фабрика», код ЄДРПОУ 23163839;

- Дочірнє підприємство «Кондитерська корпорація «Рошен», код ЄДРПОУ 25392188;

- ПАТ «Завод «Ленінська кузня», код ЄДРПОУ 14312364;

- ПАТ «Страхова компанія «КРАЇНА», код ЄДРПОУ 20842474.

На кількох великих підприємствах кінцевими бенефіціарами або власниками істотної частки активів є близькі родичі президента та особи, які так чи інакше йому підпорядковані. Це означає, що гарант державного суверенітету фактично не додержується присяги і перманентно порушує статтю 103 Конституції України. Наголошую, він володіє цим бізнесом без усіляких там офшорів, і це нітрохи не цікавить ЗМІ!

Стосовно так званого сліпого трасту, про необхідність переведення активів у який за допомогою офшорів розповідали юристи Порошенка, то Ростислав Кравець зазначає, що це поняття є тільки в правових системах, заснованих на англосаксонському праві. В інших державах його немає взагалі або воно існує у специфічних формах. Зокрема, чинне українське законодавство не передбачає такого поняття, а отже, поки немає і правових норм, що регулюють процес передачі активів у так званий сліпий траст.

Натомість, аналізуючи документи офшоргейта, керуючий партнер в ЮФ «Кібенко, Оніка і партнери» Олена Кібенко зазначає, що

акції компанії, зареєстрованої в офшорі BVI, належать Порошенку. Вони мають номінальну вартість, що видно з фотографій сертифіката акцій і реєстру акцій. Ці акції не були вказані у декларації Порошенка за 2014 рік - там стоїть прочерк; це грубе порушення законодавства. Наявність акцій не вказана ні в податковій декларації, ні в декларації, яка подається відповідно до законодавства про боротьбу з корупцією, - це різні декларації і різна відповідальність.

Також жодних доказів передачі акцій компанії, зареєстрованої у BVI, в траст поки що немає. Якби акції були передані в траст, то саме він був би зазначений як власник акцій. Тому що в разі передачі майна в траст відбувається зміна власника. Колишній власник або будь-які зазначені ним особи бенефіціарії (ті, що отримають зиск) трасту мають право на доходи і вигоди, але не мають права управляти і розпоряджатися майном.

Згідно з українським законодавством, у реєстрі як бенефіціар зазначається особа, яка має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність компанії. Такою особою в ЄДР вказано Порошенка. Отже, або акції - не в сліпому трасті, або до українського реєстру надана недостовірна інформація. Бенефіціар компанії і бенефіціар трасту, в управлінні якого перебувають акції компанії, - це абсолютно різні речі.

Тож з точки зору законності є певні проблеми щодо декларування власності та оптимізації оподаткування. І це не так уже й суттєво, якби не стосувалося президента. Бо як президент, який ухиляється від оподаткування, може вимагати від бізнесу сплачувати податки в Україні?

Тому настає час для другого, яке полягає в тому, що президент, маючи найчисельнішу фракцію (імені себе улюбленого) в парламенті, мав зробити все можливе, щоб для українських бізнесменів потреба в офшорах суттєво зменшилася або зовсім зникла. Тоді ні йому, ні комусь іншому не доведеться бути фігурантами офшорних скандалів.

Натомість боротьба з офшорами заради того, щоб валюта не виводилася з України чи бізнес не уникав податків, не має сенсу. Це наче боротися з автомобілями заради зниження кількості дорожньо-транспортних пригод та дотримання ідеального стану доріг.

Завданням влади, якщо вона справді зацікавлена в розвитку бізнесу та зменшенні корупції в країні, є створення таких умов для підприємців, щоб використання офшорів не мало особливого економічного сенсу.

Щоб зменшити рівень офшоризації, потрібно:

  • дозволити підприємцям розпоряджатися власними коштами фірм, як грошима зі свого гаманця. Сплатив податки - а далі роби з грошима що завгодно: проїдай, пропивай, даруй, спрямовуй на благодійність тощо.
  • Зняти всі обмеження на проведення зовнішньоекономічної діяльності. Є вільні кошти на рахунках - купуй за них хоч долари, хоч тугрики та розміщуй їх хоч на Марсі.
  • Гарантувати права власності та забезпечити справедливе правосуддя, бо без цього кошти зникатимуть за кордонами України постійно.
  • Реформувати податкову систему:

- ліквідувати ПДВ та замінити його на податок із продажу;

- перетворити державну фіскальну службу на сервісну, що має лише дві функції - облік стягнених податків та консультативні послуги підприємцям щодо відповідності їхніх платежів до існуючих норм та правил сплати податків. Жодних інших функцій у фіскалів не має бути. Ні контролюючих, ні перевіряючих, ні оперативно-розшукових, бо саме це є запорукою тотальної корупції;

- податків має бути не більше п'яти;

- фінансовий, бухгалтерській та податковий облік мають стати одним видом обліку. Це спростить роботу бухгалтерів, знизить корупційні ризики та відповідатиме європейській практиці;

- фонд оплати праці слід звільнити від усіх видів нарахувань, окрім страхового платежу за клас ризику підприємства. Це ті гроші, які сплачує роботодавець за можливі ризики в організації виробничого процесу, що на них може наразитися найманий працівник під час роботи. Всі інші податки треба сплачувати з зарплати. При цьому спочатку стягуються суми страхових платежів (до Пенсійного фонду, з тимчасової втрати працездатності, безробіття, на обов'язкове державне медичне страхування тощо), а тільки потім - податок на доходи фізичних осіб. По-перше, в такий спосіб кожен українець зможе побачити, скільки він платить державі, а скільки грошей витрачає на забезпечення себе лікарськими послугами та пенсією і на що саме може розраховувати. По-друге, призведе до зменшення тіньової зайнятості, оскільки в легальному працевлаштуванні будуть більше зацікавлені як роботодавці, так і наймані працівники;

- спрощена система оподаткування має трансформуватися та розділитися на два напрями - оподаткування самозайнятих постійно та тимчасово. Для тимчасово самозайнятих це може бути фіксована плата за патент (на торгівлю чи надання послуги), для постійно самозайнятих (програмістів, наприклад) - надання можливості виключати з розміру доходу, що оподатковується, накладні витрати. Нагадаю, що головна мета спрощеної системи оподаткування полягає у наданні громадянинові можливості самостійно забезпечити себе робочим місцем і в такий спосіб зняти з держави навантаження щодо його соціального забезпечення за рахунок бюджетних коштів;

- щонайменше п'ять років поспіль після запровадження система оподаткування не повинна змінюватися взагалі.

  • Ліквідувати систему ліцензування видів бізнесу, замість цього має працювати державна система стандартів, система захисту прав споживачів та судова система.

Це не всі кроки, але це база для подальшої роботи. До речі, багато чого з вищезгаданого вже напрацьовано в парламенті, зокрема профільним комітетом Ради під керівництвом Ніни Южаніної та фракцією «Батьківщина» з її пакетом законопроектів, ухвалення яких було умовою входження до нової коаліції. Але з'ясувалося, що парламентській більшості це нецікаво навіть розглядати.

І взагалі, що заважає зробити з України один суцільний європейський офшор і завдяки цьому отримати інвестиції, нове виробництво і зростання ВВП одразу? Питання риторичне...

Юрій ГАВРИЛЕЧКО,

експерт Фонду громадської безпеки

gazetavv.com

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Февраль 2019 (805)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области