ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Фантазії уряду на тему бюджету

  306   0 07.12.2015, 16:00 | Статьи, Экономика
Фантазії уряду на тему бюджету

Україні традиційно не щастить із проектами держбюджетів. Документ, який Мінфін опублікував минулого тижня на 18 сторінках, навіть не натякає на реалістичність та збалансованість. Він нагадує монстрика, якого уряд як любляча мати представляє в найкращому світлі, не бажаючи помічати вад «дитинчати». Довкола бюджету вже спалахують політичні пристрасті. Однак усім відома невмируща традиція ухвалювати новий фінансовий документ напередодні Нового року, як то кажуть, під ялинку. Тож не варто очікувати, що цьогоріч звичай буде порушено.

Показники доходів у проекті держбюджету-2016 пропонується затвердити на рівні 598,2 млрд грн, видатків - 674 млрд грн.. Граничний дефіцит задекларовано у розмірі 83,7 млрд грн, або близько 4% ВВП, а граничний показник держборгу - 1,5 трлн грн,  або близько 96% ВВП. Граничний розмір держгарантій закладено в обсязі 28,2 млрд грн. Базовий показник курсу - 24,1 грн за долар. Прогнозований рівень інфляції - 12%.

Арсеній Яценюк на засіданні уряду, розхвалюючи проект держбюджету, нагадав, що МВФ вимагає, аби і головний фінансовий документ, і нова податкова система були збалансованими й економічно ефективними. Недарма обидва документи пов'язані, і Рада голосуватиме за них одночасно.

Урядовці на чолі з Яценюком неодноразово запевняли, що хоча видатки держбюджету й будуть скорочені, це не означатиме зменшення соціальних витрат.  

«Саме тому в проекті закону про державний бюджет ми передбачаємо підвищення грошових доходів населення на 12%. Тобто на 12% в 2016 році зростають соціальні стандарти», - додав прем'єр для більшої переконливості.

Враховуючи цьогорічну інфляцію на рівні 50% та 12% - наступного року, пенсії та мінімальну зарплату, за логікою, потрібно було б підвищити щонайменше на 65%. Але уряд на це піти не може. Чи не хоче?

Голова Комітету економістів України Андрій Новак у коментарі «ВВ» зазначив, що в проект бюджету-2016 уряд знову заклав значний дефіцит у 54 млрд грн, причому 34 млрд грн він розраховує отримати від Нацбанку - це додаткова емісія, яка вочевидь підсилить інфляцію. Тому прогнозований показник у 12%, за словами експерта, виглядає оптимістично.

Також Новак додав, що жодного підвищення соцстандартів не відбудеться, оскільки рівень зростання прожиткового мінімуму і мінімальних зарплат точно збігається із запланованимї рівнем інфляції - 12%.  

«Це означає, що просто відбудеться індексація соцвиплат на показник інфляції», - уточнив він.

Своєю чергою експерт ГО «Фонд суспільної безпеки» Юрій Гаврилечко додав, що, згідно з документом, опублікованим Мінфіном, інфляцію закладено на рівні 12,5%, тоді як зростання соцстандартів - на 12%.  

«Тобто підвищення соцстандартів немає апріорі, якщо його показник хоч на 0,5% нижчий за рівень інфляції. Державні видатки порівняно з нинішнім роком збільшені на понад 20%. Тому я не розумію, де урядовці взяли соціальність бюджету. Ситуація лише погіршуватиметься. Так, цьогорічна інфляція була закладена на рівні 14,1%, а нині вона вже сягає 39,5% (тобто є майже втричі вищою). Закладати такий самий нереалістичний показник на наступний рік означає, що уряд планує зниження доходів українців десь на третину», - підкреслив експерт.

Андрій Новак звернув увагу на те, що показник середньорічного курсу долару змінився порівняно з першою версією проекту держбюджету, яку було презентовано у вересні.

«Той самий уряд із тим самим міністром фінансів у вересні подає курс долару на рівні 22,1 грн, а нині - понад 24 грн. Не виключено, що під кінець року, коли ухвалюватиметься остаточний проект держбюджету, ми побачимо третій варіант середньорічного курсу долара. Все це можна пояснити тим, що ані уряд, ані НБУ не мають стратегії курсової політики, тож і база для прогнозування відсутня», - резюмував Новак.

Обидва експерти розкритикували ідею Яценюка та компанії щодо наповнення спецфонду держбюджету 40 млрд грн, які були заарештовані на рахунках колишніх високопосадовців.

«Я взагалі вважаю це фантастикою, бо практика свідчить, що повертати кошти, отримані так званим злочинним шляхом, - процедура надзвичайно тривала. І від первинних сум вдається довести невеликий відсоток. Тому 40 млрд грн. - це солодкі фантазії, якими уряд годує українців. І це не єдина солодка фантазія проекту держбюджету», - зазначив Андрій Новак.

Юрій Гаврилечко уточнив, що в 2015 році до бюджету повинно було потрапити 1,5 млрд грн за рахунок повернення корупційних коштів.

«Потрапило ж 8 тис. грн! Тож якщо в 2016-му до казни потраплять 20-40 тис. грн із очікуваних 40 млрд - буде добре. Щодо приватизації, за рахунок якої планується отримати в бюджет 17 млрд грн, то її було перенесено з цього року. Тобто існує велика ймовірність, що ці об'єкти так і не будуть приватизовані», - додав експерт.

Слід нагадати, що перша версія головного фінансового документу країни, яка була подана до парламенту наприкінці вересня, прожила лише кілька годин. Адже вона була розроблена на базі старої податкової системи. Урядовці пообіцяли, що другу версію бюджету створюватимуть уже на базі нового податкового кодексу.

Але коли обидва проекти були оприлюднені, їх розгляд традиційно почав переноситися. І хоча Яценюк не втомлюється із всіх трибун розповідати, що депутати якось мляво й неохоче співпрацюють із урядом над текстами бюджету та податкової реформи, самі кабмінівці неохоче йдуть на контакт із народними обранцями.

Так, у п'ятницю відбулося засідання парламентської коаліції щодо проекту держбюджету, на яке прийшла тільки міністр Кабінету міністрів Ганна Оніщенко із презентацією уже відомих показників.

До речі, за словами міністра ЖКГ Генадія Зубка, того самого дня і десь приблизно в той самий час уряд збирався для обговорення тих самих проблем. Логічним було би об'єднати засідання, однак це чомусь навіть не передбачалося.

Не виключено, що Яценюк намагатиметься використати тему держбюджету після завершення терміну урядового імунітету, погоджуючись на компроміс із депутатами заради збереження крісла. На цю мить зрозуміло одне: проект бюджету ще неодмінно змінюватиметься, а українцям залишається лише чекати на чергові метаморфози.

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

gazetavv.com

 

«Цьогорічний бюджетний процес - це п'ятнадцяте дежавю»

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:

«Проект держбюджету, який нещодавно подав український уряд, можна назвати скоріше бюджетною резолюцією, оскільки в документі не подані таблиці доповнень, у яких відображається дохідна і видаткова частини, фінансування, бюджетні трансфери тощо. Подано лише 13 сторінок загальних положень із загальними параметрами.

Уряд розробив головний фінансовий документ на основі ще неіснуючої податкової системи, яку депутати повинні ухвалити одночасно з проектом держбюджету. Тобто реалістичність цього фінансового розкладу є вкрай малою, бо будь-яка система, яка тільки впроваджується, ніколи не дає запланованих доходів і податків. Тому наступного року нас очікуватимуть майже щоквартальні зміни до головного фіндокументу країни.

На жаль, бюджетний процес цього року - це своєрідне п'ятнадцяте дежавю. Бо щонайменше 14 попередніх бюджетів ухвалювалися традиційно: наприкінці року все підганялося, на коліні вносилися якісь правки та зміни. І остаточний документ видавався прямо в день голосування, тому депутати не мали фізичної можливості ознайомитися з ним і голосували почасти з політичних мотивів. Напевне, так відбуватиметься і зараз, тим більше, що МВФ поставив умову: або бюджет буде ухвалений до кінця року, або наступного траншу можна не чекати. З огляду на те, що країна нині не зможе обійтися без підтримки Фонду, головний фіндокумент країни знову будуть переписувати нашвидкуруч і на коліні, а далі похапцем за нього голосувати. 

Українська влада дуже любить виправдовувати свої непрофесійні та неефективні дії вимогами МВФ, як це сталося з підвищенням тарифів. Але МВФ цікавить тільки одне - щоб державний бюджет України був платоспроможним, адже кредит виплачуватиметься з державного бюджету. МВФ ніколи не втручається в цінову або податкову політику - це внутрішня справа уряду. На жаль, український уряд перекладає ці проблеми на громадян шляхом підвищення тарифів, цін, шляхом надмірного податкового навантаження на населення, а також на малий та середній бізнес».

 

«Уряд довів, що не вміє прогнозувати показники на наступний рік навіть при існуючій податковій базі»

Юрій Гаврилечко, експерт ГО «Фонд суспільної безпеки»:

«Показники, закладені у проекті держбюджету, є нереалістичними. Вони нітрохи не пов'язані між собою, вони не мають жодного стосунку до поточної ситуації, і вони в принципі недосяжні. Їх просто підігнали під рекомендації МВФ.

Як приклад: держборг планується на рівні 1 трлн 500 млрд грн. А він уже станом на 30 вересня 2015 року становив 521 млрд грн. Нагадаю, згідно з прогнозом держбюджету-2015, зростання ВВП планувалося на рівні мінус 2%, зараз уже мінус 15,4% за три квартали. А до кінця року, згідно з офіційними даними, буде мінус 40%! Тому що минулого року в нас було 130 млрд, цього року в кращому випадку - 80 млрд доларів. Тобто зростання ВВП на рівні 2% висмоктане з пальця. Також нереалістичним є закладений середньорічний курс долару на рівні 24,1 грн.

Перша версія проекту держбюджету-2016, подана у вересні, була розроблена на старій податковій базі. Нинішній уряд довів, що не вміє прогнозувати показники на наступний рік навіть при існуючій податковій базі. Відповідно прогнози на підставі нової податкової бази взагалі не співпадуть з жодною реальністю. Але завдяки тому, що в проект держбюджету закладений низький рівень інфляції та низький курс долара, уряд зможе продемонструвати фіктивне зростання доходів бюджету. І вже наступного року за підсумками першого кварталу Кабмін бадьоро рапортуватиме про покращення усіх показників. Хоча тільки за перший квартал 2016 року інфляція в Україні може сягнути 12,5%, тобто запланованого річного показника!»

 

 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2018 (758)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)
Май 2018 (1065)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области