ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2022    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Асоціація рибалок: Ситуація зі збільшенням фактів браконьєрства загострилася до краю

  315   0 27.04.2018, 08:00 | Новости, Общество
Асоціація рибалок: Ситуація зі збільшенням фактів браконьєрства загострилася до краю

Сьогодні в Україні сформувалося тіньове природокористування, а простіше - браконьєрство. Незаконно вирубують ліс, вбивають тварин, ловлять рибу ... Причин його появи кілька, але основною є економічна. Вкрай неблагополучне матеріальне становище населення в регіонах служить соціальною базою для браконьєрства. У багатьох місцях, особливо в прибережних селах, це єдине джерело живих грошей для населення. Деякі ловлять рибу собі на прожиток, але таких стає все менше. В основному незаконно виловлюють рибу заради продажу. Адже браконьєрство є успішним бізнесом, який приносить гарний прибуток.

Про це повідомляє Асоціація рибалок України. 

"Нам довго чиновники нав'язували думку, що основний браконьєр, який знищив рибу в наших річках - це сивий дідок, який вирішив виловити рваною таптухой кілька карасиків собі і бабусі на обід ... Ні не він вбиває все живе у наших водоймах. Моторизовані бригади на швидкохідних катерах, під «кришуванням» різних державних структур багатокілометровими сітками випалюють рибу в річках, як напалмом. Під захистом тих, кому держава довірила охороняти природу, ці перевертні фактично безкарно чинять свою чорну справу - каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков. - Особливо в останні роки стався небувалий сплеск браконьєрства. Це призвело до того, що фактично всі водойми країни закутані браконьєрськими сітками. Якщо в 1991 році було затримано 19 000 рибних браконьєрів, то в 2016 році різними природоохоронними та правоохоронними службами було затримано 116 000 браконьєрів. Збиток завданий браконьєрами колосальний! Такі масштаби знищення водних живих ресурсів почали загрожувати екологічної безпеці країни.

У браконьєра повністю відсутні моральні принципи. Він вбиває природу заради заробітку. Ось і виходить, що лов відбувається гоном, волоком, сітками з мікро вічком, після яких залишається тільки мушля на дні. Так само часто застосовуються варварські методи лову - електровудки, які вбивають в водоймі все живе, роблять його стерильним, так само браконьєри в гонитві за наживою застосовують отруйні і вибухонебезпечні речовини, які несуть масову загибель водним мешканцям".

В Асоціації рибалок України вважають, що однією рейдової роботою, хоч вона і вкрай важлива, але факти браконьєрства «сидячи в очереті» не знизити.

"Боротьба з браконьєрством багатовекторна. І в першу чергу потрібно зробити економічно невигідним заняття цим потворним явищем. Необхідно посилювати покарання і багаторазово піднімати штрафи за браконьєрство. Піднімати штрафи потрібно до «небес». Щоб кожен знав, якщо хочеш взяти в руки сітку, то знай, щоб заплатити штраф і виплатити компенсацію за завдані збитки, потрібно буде продати «хату». А якщо в руки взяв електровудку або отруйні, вибухонебезпечні речовини, що несуть масову загибель водних живих ресурсів, то за цей злочин, однозначно, має бути тільки кримінальне покарання - кажуть в Асоціації рибалок України - Так само необхідно з під браконьєрства вибити його фінансовий фундамент - збут. Необхідно збільшувати штрафи за торгівлю незаконно виловленої рибою. А держава в свою чергу повинно ввести Сертифікат Походження риби і рибного продукту - документ, який говорить про легальність походження товару, без якого неможливо буде продати жодного «хвоста» риби. У нас в країні споживач не може отримати достовірну інформацію про походження рибного товару, що він купує".

Сьогодні у нас в країні фактично відсутній контроль над якістю харчових продуктів, тому в різних регіонах країни відбулися отруєння зіпсованою рибною продукцією. Вони привели до серйозних наслідків - захворювання смертельно небезпечною хворобою - ботулізмом. Ситуація посилилася тим, що в Україні немає сироватки від ботулізму - в сукупності ці фактори призвели до смерті людей.

У цих умовах життєве важливо не допустити на прилавки магазинів браконьєрську рибу, тим більше з Чорнобильської зони.

У такій ситуації, коли риби в водоймах стає все менше, ціна на неї підвищується, браконьєрство стає особливо ефективним. А затребувана їх риба тому, що ціна на «браконьєрську» рибу менше ніж у легальних промисловиків. При цьому браконьєри все більше прагнуть до закритих територіях, на яких залишилися значною мірою рибні ресурси. Це об'єкти природно-заповідного фонду та, звичайно, зона відчуження ЧАЕС.

"За високими заповідними парканами браконьєри почуваються особливо привільне і захищено - каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков - Складається таке враження, що заповідники створювали не для заощадження рідкісних видів птахів, звірів і риби, а для зручності знищення їх браконьєрам".

Він нагадав, що рибна ловля на території зони відчуження є порушенням ст. 12 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи». У цьому плані, така діяльність підпадає під дію статті 249 Кримінального Кодексу «Незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом». У 2007 році Верховна Рада посилила відповідальність за незаконне проникнення в Чорнобильську зону і вивезення з неї будь-яких речей. Відтепер за порушення вимог режиму в зоні радіаційного забруднення передбачається адміністративна та кримінальна відповідальність, зокрема: за незаконне проникнення та самовільне поселення в ній накладається штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для посадових осіб - від 40 до 60) з конфіскацією знарядь, засобів пересування і вчинення правопорушення. Незаконне вивезення з радіаційно-забрудненої зони будь-яких речей, а також тварин, риби, рослин, грибів і т.п., крім штрафу, карається позбавленням волі від 2 до 4 років, а збут зазначених продуктів - до 5 років. Якщо ж злочин вчинила службова особа, або він здійснений повторно, а також, якщо внаслідок цього загинули люди, злочинець позбавляється волі на строк від 3 до 7 років.

"Проблема нелегального видобутку риби в зоні відчуження в найближчій перспективі вирішена не буде по ряду причин. Причина перша - складності контролю. Боротьба з браконьєрством вимагає великих витрат на пошук і затримання порушників. При цьому затримання не гарантує застосування жорстких санкцій до браконьєрів. Слід ще враховувати наявність серед браконьєрів категорій громадян, яких окремі представники правоохоронної системи «кришують», тому часто вони залишаються безкарними - вважають в Асоціації рибалок України - Розгул браконьєрства останнім часом в зоні відбувається на тлі перманентного зниження витрат на утримання зони відчуження і охорону в тому числі. Друга причина, яка лежить поза контролем - соціально-економічні умови життя. Поки вони не покращяться, не слід очікувати спаду будь-яких нелегальних промислів".

Зону відчуження охороняє служба охорони. І боротьба з браконьєрством не є її основним завданням. А правоохоронні та природоохоронні структури мають в зону обмежений доступ. Щоб зробити анти браконьєрський рейд потрібно за місяць до цього замовити перепустку в зону. А перед рейдом чітко вказати час і місце рейду. Тому всі подібні рейди в основному виявляються фарсом.

В даний момент ситуація зі збільшенням фактів браконьєрства загострилася до краю. Браконьєрські промислові бригади, які орудують в зоні, набули організовану чітку інфраструктуру: хто ловить рибу, хто її в'ялить, хто вивозить для реалізації. У всіх свої завдання. Трафік «брудної» риби на ринки і в роздрібну мережу столиці та Київській області в останні роки збільшився на порядок.

Неодноразово в ЗМІ піднімалося питання про можливість знаходження на ринках столиці риби з Чорнобильскої зони. І це, на жаль, не вигадка а реальність, яка доведена фактами. А в зв'язку з тим, що по всій країні нещодавно сталися випадки отруєння неякісним рибним продуктом, то ця проблема набуває ще більш серйозний характер. 

 

Вечірні Вісті

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2022 (83)
Декабрь 2021 (725)
Ноябрь 2021 (687)
Октябрь 2021 (769)
Сентябрь 2021 (720)
Август 2021 (745)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода