ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Июль 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Пенсійне здирництво замість пенсійної реформи

  789   0 24.11.2015, 10:42 | Статьи, Общество
Пенсійне здирництво замість пенсійної реформи

Розмови про реформування пенсійної системи почалися майже одразу після розпаду Радянського Союзу, коли Україна створила Пенсійний фонд як самостійну фінансово-банківську систему, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення на всій території країни. Водночас економічна система України продовжує змінюватися. Як наслідок, тема реформування пенсійної системи постає чи не кожні п'ять років. І щоразу «реформа» погіршує становище як пенсіонерів, так і тих, у кого пенсія ще попереду.


Єдина реформа, що справді змінила ситуацію на краще, - система пенсійного страхування, запроваджена 1 січня 2004 року. Вона передбачає наявність трьох рівнів пенсійного забезпечення: державного солідарного, державного накопичувального та недержавного страхового. Тоді мінімальну пенсію за віком встановили на рівні 20% від середньої зарплати по країні. Але вже у вересні 2004 року цю норму було скасовано через політичні мотиви.

 

У 2005 році уряд Юлії Тимошенко вперше за часи незалежної України підвищив мінімальну пенсію до рівня прожиткового мінімуму, але оскільки ринок праці продовжував залишатися в тіні, позитивний ефект від цього виявився тимчасовим.

 

Починаючи з 2006-2007 років, розмір мінімальної пенсії встановлюється винятково як бюджетний, а не економічний показник і залежить від розміру прожиткового мінімуму. Відповідно бюджет ПФУ є приреченим на дефіцитність, а запровадження накопичувального рівня системи пенсійного страхування відклалося на невизначений термін.

 

Уряд Януковича, а потім і уряд Азарова реалізовували економічну стратегію, спрямовану на здешевлення робочої сили заради збільшення експорту, замість того щоб стимулювати олігархів вкладатися у модернізацію виробництв. Здешевлення робочої сили призвело до збільшення дефіциту бюджету Пенсійного фонду, що формується саме за рахунок внесків із нарахувань у Фонд заробітної плати.

 

У 2010-11 роках було частково відновлено, а частково запроваджено нові здирництва за рахунок бізнесу на користь ПФУ. Зокрема, це введення цільового податку на вартість послуг стільникового зв'язку, на продаж ювелірних виробів, на валютообмінні операції. Ці норми чинні дотепер, обидва уряди Яценюка лише змінили ставки зборів.

 

Також за часів урядування Азарова, аби зменшити дефіцит бюджету Пенсійного фонду за рахунок скорочення пенсій, згідно з Законом України від 08.07.2011 р. №3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», пролобійованим віце-прем'єром С.Тігіпком, були суттєво погіршені умови виходу на пенсію для практично всіх категорій майбутніх пенсіонерів.

 

А ще цим законом було збільшено пенсійний вік для жінок та розмір страхового стажу, потрібний для отримання пенсій, запроваджено норму про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Відтак легальне отримання високої зарплатні задля майбутньої пенсії втратило сенс. І саме цим законом були зняті надбавки до пенсійних виплат працюючим пенсіонерам, пенсії яких (за розрахунком) були меншими за прожитковий мінімум.

 

Продовжуючи здирництво, започатковане Тігіпком, Верховна Рада VIII скликання спочатку ввела оподаткування пенсій, розмір яких перевищує 10 тис. грн. За півроку з'ясувалося, що економічний ефект цієї новації нульовий, і... Парламент ухвалює Закон України №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)», який з 1 квітня 2015 року знизив межу оподаткування пенсій до трьох мінімальних зарплат.

 

Окрім того, з пенсіонерів почати стягувати ще й 1,5% військового збору. Працюючим пенсіонерам взагалі запропонували отримувати або пенсію, або зарплату, інакше доведеться сплачувати 15% податку зі свої пенсії. Це здирництво уряд оголосив «європейською практикою». Проти цього постійно виступали лише дві політичні сили - «Батьківщина» та група мажоритарників від ВО «Свобода». Та ані їхня позиція, ані поправки до закону враховані не були й ігноруються коаліцією донині.

 

Законодавці, які ухвалювали відповідні закони, так само, як і урядовці, котрі їх розробляли, виявилися настільки неосвіченими чи просто крадіями, що переплутали дохід із страховою виплатою. Страхові виплати не є доходом! Вони не можуть обкладатися податками на доходи. Але після змін, що були внесені до Податкового кодексу ще 2013 року, страхові виплати, зокрема й щодо страхування життя, в Україні обкладаються податками.

 

Це не єдиний приклад обкрадання пенсіонерів, яке запровадив чинний склад Верховної Ради. Законом України від 02.03.2015 р. №213-VIII внесено такі зміни до пенсійного законодавства, що сприятимуть достроковій смерті чоловіків та жінок, які працюють у важких та надважких умовах та збираються накопичити необхідний страховий стаж, аби отримати пенсії за віком на пільгових умовах. Згідно з цим законом поетапно збільшується вік, зокрема жінок, з 45 до 50 років при призначенні пенсії за віком за роботу в особливо шкідливих і особливо важких умовах та з 50 до 55 років при призначенні пенсії за віком за роботу в шкідливих та важких умовах праці. Також поетапно на п'ять років збільшується загальний стаж роботи для чоловіків та жінок, потрібний для призначення пенсій на пільгових умовах.

 

Після підвищення норм страхового стажу, необхідних для отримання пенсії, по-перше, зростуть ризики для пересічних громадян, а по-друге, держава зможе зекономити на виплаті підвищених пенсій, оскільки такі особи, відпрацювавши у важких умовах менше, ніж потрібно, і не маючи змоги продовжувати роботу через стан здоров'я, позбавляються права на більшу пенсію.

Водночас держава і надалі збиратиме кошти до страхових фондів за клас ризику підприємства з бізнесу за таких працівників. Тобто і підприємці, і наймані працівники свої гроші втратять, а чиновники отримають кращу статистику для звітності.

Ось такі «реформи» проводили уряд та парламент впродовж минулого і нинішнього років у сфері пенсійного забезпечення.

Лише критикою дій влади проблеми погіршення життя пенсіонерів не вирішити. Тож, відповідаючи на запитання «Що робити?», потрібно:

По-перше, зрозуміти, що пенсійна реформа - це справа тривалістю щонайменше в одне покоління. Але справедливим буде впроваджувати її стільки, скільки років страхового стажу потрібно для отримання пенсії з солідарної системи пенсійного страхування. Чому? Бо інакше неможливо усунути ризики того, що:
- пенсіонери або отримуватимуть практично однакові пенсії через неспроможність держави провести адекватну диференціацію (як нині в Україні), або ж пенсії тих, кому їх обрахували до реформи та після, дуже суттєво відрізнятимуться за розміром;
- через якийсь час спроба змінити формули розрахунку для уникнення «зрівнялівки» чи надмірних дисбалансів призведе до необхідності «нової реформи», і це замкнене коло буде повторюватися.

 

По-друге, визначити, що принципи, за якими працює загальнообов'язкова солідарна система пенсійного страхування, мають бути однаковими для усіх застрахованих. Тобто закон мусить бути один для всіх.

 

По-третє, врахувати, що оскільки система страхова, то будь-які бонуси мають сплачуватися за рахунок відповідних внесків. Наприклад, більші за розміром пенсії для осіб, що працюють у важких та надважких умовах, формуються за рахунок страхових внесків, обсяг яких визначається державою (як розпорядником страхових виплат) залежно від класу ризику робіт (підприємства).

 

По-четверте, слід звикнути до того, що однаковий страховий стаж та однакові страхові внески дають право на один і той самий розмір пенсійних виплат. Відповідно для отримання рівнозначних пенсій страховий стаж у чоловіків та жінок має бути однаковим за тривалістю. При цьому не виключається, що страхові внески замість жінок під час відпустки у зв'язку з вагітністю та доглядом за дитиною може сплачувати держава (з держбюджету до бюджету Пенсійного фонду).

 

По-п'яте, беззаперечним має стати те, що окремі категорії осіб можуть отримувати більші пенсії завдяки бонусним пенсійним виплатам із державного бюджету - як компенсація за тривале пониження в правах чи особливу працю на користь держави. Це стосується як державних службовців, яким заборонено займатися комерційною діяльністю і дохід яких заздалегідь визначений державою (це і є пониження у правах), так і військових, представників спецслужб тощо. Але ці бонусні виплати не можуть сплачуватися із загальних страхових коштів Пенсійного фонду.

 

По-шосте, система не повинна мати винятків у сплаті коштів. Тобто застрахованими мають бути абсолютно всі працюючі. Крім того, відсоток страхових внесків від мінімальної зарплатні й від зарплати у десятки мільйонів гривен має бути однаковий. Жодних прогресивних ставок і обмежень у розмірах зарплат, з яких йдуть стягнення.

 

Щодо загальнообов'язкового накопичувального рівня системи пенсійного страхування, то його запровадження матиме сенс лише тоді, коли гривня стане справжньою валютою та виконуватиме всі функції грошей, насамперед функцію нагромадження капіталу. Без цього будь-яка спроба щось накопичити буде зруйнована девальвацією національної валюти, яка в рази перевищуватиме можливий зиск від інвестиційного прибутку. Та й без вторинного фондового ринку цінних паперів вона не зможе існувати, як і без можливості інвестувати гривню у закордонні проекти. Але це тема для окремого матеріалу.

 

Юрій ГАВРИЛЕЧКО,

експерт ГО «Фонд суспільної безпеки»

 

"Вечірні Вісті" 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Июль 2018 (755)
Июнь 2018 (1010)
Май 2018 (1065)
Апрель 2018 (1024)
Март 2018 (1047)
Февраль 2018 (813)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области