ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Май 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Податкові баталії

  312   0 15.08.2016, 12:00 | Статьи, Экономика
Податкові баталії

Міністерство фінансів обнародувало попередню версію змін до Податкового кодексу. Наразі документ представлено на обговорення громадськості. «ВВ» розбиралася, чи вдасться на його основі зменшити тиск на бізнес та створити умови для його розвитку.

Одне із нововведень, передбачене проектом, - створення фінансової поліції замість податкової міліції. Відомство планують виключити зі складу контролюючих органів Державної фіскальної служби (ДФС), а її повноваження делегувати Міністерству фінансів. Функціональні обов'язки фінансової поліції має регламентувати окремий законопроект, наразі відомо, що його має підготувати Міністерство фінансів.

Експерт Реанімаційного пакету реформ Ілля Несходовський зазначає, що новостворений орган повинен виконувати аналітично-слідчі функції та позбутися ознак силового блоку. Для того щоб корупційні схеми податкої міліції були зруйновані й зміни не стали лише косметичними, вкрай важливим є набір кадрів до нової структури.

«Нині податкова міліція фактично укомплектована силовиками, які проводять дуже мало слідчих дій, натомість активно використовуються для залякування. Так, лише на підставі підозр, які у більшості випадків не підтверджуються, співробітники податкової міліції влаштовують маски-шоу на підприємствах: забирають комп'ютери, бухгалтерські бази даних, доступ до клієнт-банків і таке інше. І лише після того, як «жертва» припиняє роботу, починають розбиратися у ситуації.

Якщо у фінансовій поліції залишаться старі кадри, то вона ніколи не стане справжнім аналітично-слідчим відділом, який має стежити за виконанням податкового законодавства, збирати докази не силовим шляхом.

Новостворений орган не має бути мілітаризованим. Чи прийдуть до структури нові професійні кадри? Залежить від організації набору та відбору персоналу, що доручено Мінфіну», - зазначає Ілля Несходовський.

Проект змін до Податкового кодексу передбачає, що база даних Державної фіскальної служби переходить у розпорядження Мінфіну. Планується, що міністерство буде займатися адмініструванням податків, реєстрами відшкодування ПДВ, обліком платників податків. При цьому право на письмові та електронні податкові консультації закріплюється за Мінфіном, а ДФС надаватиме усні консультації.

Ілля Несходовський зазначає, що розмежування функцій адміністратора, яку виконуватиме Мінфін, та користувача - ДФС не викорінить повністю зловживання щодо оподаткування, але суттєво ускладнить можливість їх здійснення. Адже тепер, за словами експерта, для того щоб вчинити незаконну податкову оборудку, потрібна буде узгодженість дій співробітників Мінфіну та ДФС. 

«Усі бази даних щодо сплати податків наразі зосереджені в руках ДФС. Її співробітники навіть самі писали програмне забезпечення для баз даних, причому ніхто не знав, які алгоритми закладені в цих програмних продуктах, які можливості є у структури. В ДФС самі обробляли інформацію, архівували і зберігали дані. Мінфін взагалі не мав доступу до баз даних щодо відшкодування ПДВ, усе це робилося вручну і породжувало корупцію. Проект передбачає, що Мінфін контролюватиме, як функціонують ці бази, а ДФС також матиме до них доступ», - акцентує Несходовський.

Володимир Дубровський додає, що адміністрування різноманітних баз даних, які знаходяться у розпорядженні фіскальних служб, потрібно передати одному відомству.

«Хоча залишається відкритим питання: їх розпорядником має стати Мінфін чи якась інша державна структура? Адже на стиках цих масивів інформації можна знайти багато цікавого. Наприклад, виявити людей, котрі отримують допомогу як малозабезпечені, а насправді мають високу не задекларовану заробітну плату. За допомогою реєстрів нерухомості та транспортних засобів можна відстежити тих, хто декларує скромні доходи, проте їздить на дорогих авто та живе у розкішних особняках. Через це, зокрема, належним чином не збирається податок на нерухоме майно. Звичайно, чимало людей хочуть приховати такі моменти».

Однією з найефективніших для адміністрування з точки зору налагодження кореспонденції між базами даних, за словами Володимира Дубровського, є естонська модель податкової системи: коли не треба ні платнику податків носити додаткові довідки, ні податківцю витрачати зайві зусилля з виявлення тих, хто ухиляється від сплати зборів.

Також Мінфін пропонує об'єднати два реєстри відшкодування ПДВ в один.

«Однак цього замало, одночасно варто запровадити механізм, який дозволить автоматично відшкодовувати ПДВ без жодного ручного втручання, - зазначає Ілля Несходовський. - Наразі така методика розроблена Реанімаційним пакетом реформ (РПР). Вона передбачає створення рахунку, на який надходитиме весь ПДВ, який сплачується в країні. На його базі будуть виконувати заявки про відшкодування ПДВ, після цього кошти перераховуватимуться до держбюджету. Така система відповідатиме економічній сутності ПДВ».

Проект податкової реформи також запроваджує поняття «електронний кабінет платника податків». Ілля Несходовський зазначає, що це має на меті запобігти обмеженню доступу до інформації, яка повинна бути в електронному кабінеті: «Якщо це не закріпити законодавчо, то податківці своїми інструкціями зможуть змінити функціонал електронного кабінету: закрити якусь інформацію, не надавати певних послуг».

Запропонований Мінфіном документ передбачає запровадження нової ставки податку на доходи фізосіб (ПДФО) - 10% від мінімальної заробітної плати для тих, хто займається індивідуальною діяльністю, проте не зареєстрований як підприємець. Відповідно вводиться новий суб'єкт оподаткування - фізособи, які займаються індивідуальною діяльністю без реєстрації підприємцем з річним обсягом доходу до 250 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року. За словами Іллі Несходовського, залежно від того, як це положення буде реалізоване чиновниками, воно може дати і позитивні зрушення, і, навпаки, призвести до його повного ігнорування. 

«Якщо ті, хто називають себе податківцями, почнуть застосовувати цю норму стосовно бабусь, які торгують картоплею, чи людей, які вирішили ремонтувати вдома комп'ютери, то це буде повна маячня. Має бути сформований розумний список видів індивідуальної діяльності, які підпадають під зазначену підприємницьку. І якщо людина захотіла розпочати бізнес, проте не бажає витрачати час на реєстрацією, звертатися до Пенсійного фонду і таке інше, то розумно було б, аби вона платила 10% податку від мінімальної заробітної плати - і все. Ця незначна сума дозволить їй захиститися від свавілля податківців. Отже, вона знатиме, що ніхто не вимагатиме від неї хабарів», - пояснює експерт Реанімаційного пакету реформ.

Згідно з документом Міністерства фінансів, залишається 18%-ва податкова ставка на прибуток.

«Наразі цей податок збирається здебільшого з компаній з іноземними інвестиціями і державних підприємств. Інші просто «домовляються» з податківцями, оперуючи тим, що накопичили багато фіктивних збитків, аби його не сплачувати. В українських реаліях податок на прибуток не може нормально функціонувати, тому ця система має бути змінена. Оподатковуватися має не прибуток, а ті гроші, які власники підприємств вирішили вивести з бізнесу. При цьому необхідно встановити обмеження на виведення коштів «лівими» методами, зокрема в офшори. Це та модель, на якій ми наполягаємо, та вона не знайшла відображення у запропонованому Мінфіном законопроекті», - розповідає Володимир Дубровський.

Ілля Несходовський вказує на ще один суттєвий недолік мінфінівського проекту податкової реформи. У документі передбачено, що у випадку декларування заборгованості перед бюджетом зі сплати податків та її несвоєчасної сплати, суму боргу можна знімати не лише з безготівкових рахунків, а й із готівкових коштів.

«Тобто до вас може прийти податківець, залізти у вашу касу, вигорнути ваші кишені і забрати гроші, які ви винні державній казні. При погашенні заборгованості в готівковій формі не уникнути корупції - експерти виступатимуть категорично проти таких заходів», - зазначає Ілля Несходовський.

Окрім того, необхідно розглянути питання щодо вдосконалення системи оподаткування майна.

«Треба відходити від принципу оподатковування нерухомості залежно від її площі. Адже це дає змогу місцевим органам влади вдаватися до різноманітних махлювань. Потрібно виходити з вартості житла, щоб бабуся у селі не сплачувала необґрунтовані суми за свій будинок», - каже Несходовський.

Він також додає, що варто запровадити зміни до законодавства, які б передбачали можливість використання електронних касових апаратів через гаджети - планшети, телефони, смартфони: «Щоб підприємець міг встановити програму і здійснити певну операцію. Це дозволить знизити ті зайві витрати, від яких нині потерпає малий бізнес».

 

Кіра ВИНОГРАДОВА 

gazetavv.com

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Май 2018 (747)
Апрель 2018 (1024)
Март 2018 (1047)
Февраль 2018 (813)
Январь 2018 (943)
Декабрь 2017 (989)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области