ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2022    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Неадекватний бюджет - запорука поглиблення економічної кризи в Україні

  168   0 02.02.2016, 10:40 | Статьи, Экономика
Неадекватний бюджет - запорука поглиблення економічної кризи в Україні

Перші тижні нового року довели, що базові макропоказники державного бюджету, нашвидкуруч зліпленого недолугими невігласами з Мінфіну, вже не відповідають реальному стану речей. Насамперед це стосується курсу національної валюти та показників інфляції. Всупереч «прогнозному» курсу гривні у 24,1 грн/1 долар США, девальвація національної валюти показує на 5% меншу її вартість. Зростання цін, особливо на продукти та товари критичного імпорту, свідчить, що до кінця року замість закладених у держбюджет 12% інфляція перетне межу у 25%, а може, навіть більше.


На жаль, не всі розуміють важливість головного фінансового документу країни та його вплив на нинішню соціально-економічну ситуацію. Тож слід згадати наслідки неадекватного Бюджету-2015:

- річний рівень інфляції в три рази перевищив прогнозні показники (43,3% проти 14,1%, закладених у бюджет). Наслідком цього стало падіння доходів населення на третину через брак коштів на індексації зарплат, пенсій та соціальних виплат.

- Падіння ВВП більш ніж у сім разів вище за прогнозоване (близько 15% проти 2%). У результаті податкові надходження забезпечувалися винятково за рахунок зростання інфляції, а держава, як з'ясувалося, не спроможна виконувати свої соціальні зобов'язання.

- Середньорічний курс гривні виявився нижчим за прогнозований на понад 10%, тому на закупівлю імпорту спрямовувалося більше гривневих коштів через механізм закупівлі валюти на міжбанківському валютному ринку. Це, своєю чергою, тиснуло на курс гривні, сприяючи його подальшому падінню.

- Рентна плата за видобування газу не змогла перекрити видатки держави на житлово-комунальні субсидії, тому для їх фінансування зараз уряд шукає інші джерела, а тим часом зростає заборгованість держави підприємствам паливно-енергетичного комплексу.

 

До речі, усвідомлюючи, що наступний опалювальний сезон неможливо буде провести без використання кредитних ресурсів, уряд вніс до парламенту законопроект «Про внесення зміни до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України (щодо стабілізаційного (резервного) енергетичного фонду)» №3388 від 30.10.2015. Цим документом пропонується надати уряду право не застосовувати вимоги Бюджетного кодексу України при наданні державних гарантій для формування стабілізаційного (резервного) енергетичного фонду. Простіше кажучи, уряд захотів отримати право залучати кредити під державні гарантії у довільному розмірі, що залежить від забаганок міністрів. І на жаль, цей закон ухвалили.

 

Також чинний держбюджет надає Кабінету міністрів України право випускати облігації внутрішньої державної позики понад обсяги, встановлені додатком №2 до держбюджету. В обмін на ці облігації уряд отримає можливість «придбати» у державну власність акції додаткової емісії банків, векселя Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а також... акції додаткової емісії ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»! І все це відбуватиметься з відповідним коригуванням граничного обсягу державного боргу, простіше кажучи, за рахунок його збільшення. Натомість це призведе до зростання інфляції та подальшої девальвації гривні, бо в обігу з'являться нічим не забезпечені кошти, обсяг яких уряд визначатиме на власний розсуд.

 

Цього року ситуація буде ще гіршою, ніж торік, оскільки падіння економіки та зменшення доходів населення ускладнюються зростанням податкового тягаря та перерозподілом загальнодержавних видатків на місцеві бюджети. Наслідком подібної економічної політики буде подальша рецесія та згортання внутрішнього ринку. Своєю чергою колапс внутрішнього ринку є одним із головних чинників, який разом із корупцією та постійними змінами в податковому законодавстві перешкоджає іноземному інвестуванню в Україну.

 

Що потрібно зробити народним обранцям заради початку стабілізації ситуації до того, як першим рядком у порядку денному політичного життя країни стане переобрання парламенту:

- ухвалити зміни до Податкового кодексу, напрацьовані парламентським комітетом та зведені у законопроект №3357;

- примусити Мінфін перерахувати бюджет та представити у парламент його новий варіант, який ґрунтується на вищезгаданих змінах;

- використати кошти від нових траншів МВФ для покриття тимчасового дефіциту бюджету, який може виникнути через зниження ставок податків;

- заборонити уряду збільшувати розмір державного боргу на власний розсуд, зупинивши дію або взагалі скасувавши положення статей 16, 17, 18 Держбюджету-2016;

- запровадити мораторій на створення нових органів державного управління замість тих, що ліквідуються. Розформували податкову поліцію - добре. Але ніяких «служб фінансових розслідувань» замість неї створювати не варто, взагалі їх необхідно заборонити на законодавчому рівні.

 

Це потрібні, але недостатні кроки. Так звану «бюджетну децентралізацію» слід негайно припинити, доки в Україні не завершиться адміністративно-територіальна реформа. Політики і ЗМІ час від часу намагаються порівняти цей процес в Україні та Польщі, де кількість адміністративно-територіальних одиниць була суттєво скорочена, а місцева влада отримала не лише повноваження, а й кошти для виконання нових обов'язків. Нагадаю, що це відбулося ПІСЛЯ того, як із 49 воєводств залишилось 16, а не ДО того.

 

У сучасних умовах, коли в Україні немає жодної області, міста чи селища, які б не отримували з центрального бюджету субвенцій на освіту та медицину, коли жодна територіальна громада не спроможна власним коштом виконувати всі соціальні зобов'язання держави, перенесення на місцеві бюджети видатків із фінансування закладів освіти, охорони здоров'я, культури, інфраструктури міст та забезпечення пільг для громадян - це просто злочин.

 

Юрій ГАВРИЛЕЧКО

 

gazetavv.com

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2022 (88)
Декабрь 2021 (725)
Ноябрь 2021 (687)
Октябрь 2021 (769)
Сентябрь 2021 (720)
Август 2021 (745)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода