ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
           

«Наш завзятий Головатий не вмре, не загине...»

  914   0 16.07.2012, 14:33 | Статьи, Культура
«Наш завзятий Головатий не вмре, не загине...» Під проводом останнього кошового отамана запорожців була здобута османська фортеця Хаджибей, на місці якої постала Одеса

Обдарований полководець і флотоводець, засновник Чорноморського козацького війська і Нової Січі на Кубані, талановитий дипломат, бандурист і письменник Антон Головатий народився 1744 року в простій козацькій сім’ї. Замолоду служив у Запорозькому війську, вирізняючись з-поміж інших вояків надзвичайною кавалерійською майстерністю, кмітливістю і освіченістю (закінчив Києво-Могилянську академію). Справжнього прізвища цього кремезного чорнявого чоловіка, який мав звичку безупинно палити люльку, ніхто не знав. Головатим його прозвали за хитрість і меткий розум.Враховуючи видатні командирські якості й ученість Антона, козаки в 1771 році обрали його писарем Війська Запорозького і начальником запорозької канцелярії. У день посвячення на цю посаду Головатого одягнули в почесне писарське вбрання, до пояса йому причепили чорнильницю, після чого у супроводі курінних отаманів інавгуранта повели до кошового. Всім же козакам виставили на майдані смажених биків і бочку горілки.

Запорозька Січ доживала свої останні роки. Відчуваючи загрозу знищення, на початку 1775 року кошове товариство направило до Петербурга своє посольство на чолі з Антоном Головатим. Йому було доручено клопотати перед Катериною ІІ про збереження земель і вольностей для запорожців. Посли привезли царським вельможам прекрасні подарунки, дорогих, напрочуд гарних українських коней та гроші. Але все це не зарадило. Навпаки, на обіді на честь послів цариця вирішила ще й покепкувати над ними, наказавши подати для їжі ложки з такими довгими ручками, що важко було донести їжу до рота.

Та січовики знайшли вихід: почали годувати один одного і… глузувати з царської гостинності. У ці дні Антон Головатий познайомився з фаворитом Катерини — князем Григорієм Потьомкіним.3 серпня 1775 року імператорським маніфестом було оголошено про ліквідацію Запорозької Січі. Однак Антону Головатому, на відміну від багатьох непокірних козацьких ватажків, яких царський уряд суворо покарав, вдалося уникнути репресій.Тим часом на початку 80-х років ХVІІІ століття російсько-турецькі відносини вкрай загострилися, виникла загроза війни з Туреччиною. Керівні кола Російської імперії зрозуміли, що розгром Запорозької Січі й втрата її героїчного війська були надто поспішним і нерозважливим кроком. Потьомкін, передбачаючи прийдешні події, доручив досвідченим січовикам Антону Головатому, Сидору Білому та Захарію Чепізі зібрати воєдино всіх бажаючих взяти участь у війні проти турків. Охочих знайшлося понад 12 тисяч. Із них був сформований Кіш вірних козаків, перейменований згодом у Чорноморське козацьке військо. Отаманом коша обрали Сидора Білого, а військовим суддею — Антона Головатого. Всі кінні козаки потрапили під командування Захарія Чепіги, а всіх піших (майже 7 тисяч) очолив Антон Головатий. Із них була сформована гребна флотилія.У всіх великих битвах російсько-турецької війни 1787–1791 років колишні запорожці виявили чудеса хоробрості та високе військове мистецтво. Свою першу перемогу вони здобули саме на морі під проводом Антона Головатого. Турецький флот на той час був одним із кращих у світі. Правителі Османської імперії не шкодували грошей на його зміцнення, будуючи плавучі велети, підбираючи команди з відбірних вояків.Знаючи це, Головатий діяв за козацькою тактикою морського бою, розробленою ще на початку ХVІІ століття гетьманом Петром Конашевичем-Сагайдачним: атакував насамперед флагманський корабель ворога. Втративши командувача ескадрою, турки ставали безпорадними. Саме так і сталося під Очаковим 7 липня 1788 року, коли Чорноморська козацька флотилія Антона Головатого, що налічувала 18 «чайок», розгромила турецький флот із 25 лінійних кораблів і 28 транспортних суден із військами.

Тут, під Очаковим, розгорнулися вирішальні бої. Для взяття міста треба було захопити острів Березань. Він захищав підступи до Очакова з моря, мав могутню фортецю, велику військову залогу, численні й потужні берегові батареї. Головнокомандувач російськими силами Потьомкін наказав взяти острів штурмом. Але здобути цитадель царські війська не змогли. Тоді Потьомкін кинув у бій козаків. Дії Антона Головатого були блискавичними і завжди непередбачуваними для ворога, до того ж козацький полководець отримував від своєї розвідки перевірені дані.Підійти до острова Березань на «чайках» можна було тільки навпроти берегових батарей турків. Козаки мужньо витримали нищівний вогонь, штурмом захопили узбережжя і турецькою ж артилерією вдарили по фортеці. Падіння Березані відкрило царським військам доступ до Очакова.У період завершальних боїв за Березань у район Дніпро-Бузького лиману на миршавій конячці прибув сам Олександр Васильович Суворов. Легендарний полководець, вражений героїзмом козаків, поздоровив їх із перемогою. За взяття Березані Антон Головатий був нагороджений орденом Святого Георгія.14 вересня 1789 року три піших і три кінних полки під проводом Антона Головатого і Захарія Чепіги разом із корпусом Хосе де Рібаса здобули штурмом Хаджибей. Пізніше тут, 24 серпня 1794 року, було урочисто закладене місто, що отримало назву Одеса. В ті знаменні дні чимало козаків оселилися окремою слободою на Пересипі, ставши першими мешканцями «перлини біля моря».Особливо прославився Антон Головатий зі своїми чорноморцями при здобутті 11 грудня 1790 року турецької фортеці Ізмаїл, яка була перетворена турками, за допомогою французьких та німецьких інженерів, на неприступну твердиню. Облога Ізмаїла тривала довго, але Суворов, прибувши під стіни фортеці, вирішив брати її приступом і негайно.Почалася історична битва. Бойові колони з усіх напрямків рушили одночасно до стін бастіону. А з Дунаю стрімко йшла флотилія Антона Головатого. Козаки несамовито палили з гармат та рушниць, підійшли до укріплення і, незважаючи на шалений опір турків, кинулися на його стіни.Штурм був страшний, кровопролитний — справжня різанина. Крики «ура!» і «алла!» перемішалися з гарматним громом і вибухами снарядів. 25 турецьких прапорів стали трофеями запорожців. Європа була вражена звісткою про падіння Ізмаїла.

За величезні заслуги Чорноморського козацького війська у війні проти турків Катерина ІІ, за поданням Потьомкіна, дарувала козакам землі між Південним Бугом і Дністром, а також Кінбурнський, Таманський та Керченський півострови. Військо отримало певні автономні права, у ньому зберігався демократичний устрій. Але несподівано помер Григорій Потьомкін. Сучасники стверджують, що новий фаворит Катерини — Платон Зубов потроху підсипав йому у вино отруту, що поступово звела його в могилу. Антон Головатий керував охороною князя під час його останньої подорожі з Ясс до Миколаєва. Важко хворого Потьомкіна винесли з дому і поклали до карети. Він підізвав Головатого, попросив нахилитися і поцілував. Від’їхавши верст зо тридцять, князь наказав зупинитися — йому стало зле. На місті кончини свого покровителя козацький ватажок устромив у землю кілька списів і поставив тимчасовий пост. Трапилося це 16 жовтня 1791 року…Після смерті Потьомкіна впливові царські вельможі почали зазіхати на отримані Чорноморським військом землі. До того ж сусідні поміщики самовільно вривалися у поселення козаків, шукаючи своїх біглих кріпаків, які знаходили там притулок. Незабаром козаки переселилися на Кубань і заснували Нову Січ.Тим часом Катерина, бажаючи прославити свого молодого фаворита Платона Зубова, зважилася здійснити під його керівництвом у 1796 році похід російських військ в Іран. В авангарді експедиційного корпусу йшли чорноморські (тепер уже кубанські) козаки. Але смерть Катерини поклала край цій авантюрі. Павло І, який зійшов на престол, віддав наказ про повернення армії до Росії.Відіграючи керівну роль у Новій Січі, Антон Головатий залишався кошовим суддею. Але на початку іранського походу козаки обрали його кошовим отаманом. Під час маршу Головатий тяжко захворів і 12 січня 1797 року помер. Тарас Шевченко увічнив його такими рядками:
«Наш завзятий Головатий
Не вмре, не загине...
От де, люде, наша слава,
Слава України!»
Кубанським козакам — нащадкам запорожців — вдалося у вирі історичних катаклізмів зберегти могилу Антона Головатого та інші козацькі реліквії. А головне — передати наступним поколінням рідну мову і пісні. До речі, автором деяких із них був останній кошовий отаман Антон Головатий.

Едуард ПРИШУТОВ
"Вечерние Вести"
Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2018 (572)
Декабрь 2017 (989)
Ноябрь 2017 (908)
Октябрь 2017 (272)
Сентябрь 2017 (2872)
Август 2017 (4339)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области