ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Август 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Іван Малкович: «Найбільший кошмар видавця – це проґавити свою Джоан Ролінґ»

  754   0 28.12.2013, 01:07 | Статьи, Культура
Іван Малкович: «Найбільший кошмар видавця – це проґавити свою Джоан Ролінґ»

В інтерв’ю «ВВ» відомий український видавець Іван Малкович розповів, яка доля паперової книги та чому українська література залишається в Україні на правах Попелюшки.

- Українці вже не хочуть купувати літературу у книгарнях, натомість буквально за дві хвилини скачують будь-яку книгу будь-якою мовою у Всесвітній мережі. Чим далі, тим з’являється більше сайтів-бібліотек. Яка на ваш погляд доля паперової книги?

- Паперова книжка буде точно жити, але, якщо так можна сказати, то камерніше… Можна провести аналогію між кіно і театром, роялем та синтезатором. Однозначно залишаться мистецькі альбоми та поетичні збірки. Будуть затребувані деякі сегменти дитячої літератури.
Та проблема наразі в тому, що ми звикли, що все можна скачати безкоштовно. І наші люди поступово розтлівають навіть цивілізований захід. Проте сподіваюся, що їхній досвід буде переходити і до нас, а не тільки наш поганий до них. Існує також велика небезпека, що людство може потонути в цьому літературному мотлосі. Видавництва – це маяки, на які люди орієнтуються і яким довіряють. Хто такі редактори? Це ті матросови, які кидаються на амбразуру поганих текстів, відсіюючи їх, залишаючи для читача краще. В Інтернеті дуже багато сміття, і людині важко орієнтуватися. У зв’язку з цим, гадаю, буде падати і загальний рівень розвитку літератури. І це вже буде просто інформація. А чим інформація відрізняється від літератури? В одне вухо залетіло, в інше вилетіло. Тобто тебе нічого не буде зачіпати. І якщо людство не хоче деградувати, воно мусить знаходити відповіді на ці виклики електронного хаосу. Сподіваюсь, що здоровий глузд буде перемагати. Але насправді можливості електронної книги великі. У нас є інтерактивна книжка «Снігова королева»: чесно кажучи, я не бачив у світі такого рівня книжок. Те що зробили наші програмісти – справжня фантастика. Вони втілювали в життя найсміливіші дитячі фантазії.

- Як відучити українців від електронного піратства?
- Треба, щоб країна перейшла на електронні гроші. І хай би привчалися за скачування книжок платити по 2 копійки, по 5 копійок… Але платити із принципу. Однак головне, щоб плата була спів мірною із вмістом вузенької кишені українців.

- На показники видавництв така ситуація впливає певне нещадно…
- Європа ще не перейшла так швидко на електронні носії, як США. В Америці, наприклад, закрився один з двох гігантів книжкової торгівлі «Бордерс». А, наприклад, в Німеччині електронні продажі сягають менше 10%.
Видавництвам насправді зараз дуже важко. От видаємо книжку «Сто казок» накладом п’ять тисяч примірників. Для цього нам потрібно заплатити десь 250 тисяч гривень. Заробимо ми на ній від 10 до 20%. А книжкові крамниці роблять націнку від 70% до 300%. І що ти зробиш?.. Співробітники видавництва бачили в Інтернеті на одному із сайтів, що наш набір «Гаррі Поттер» продавали за три тисячі гривень, хоча за видавничими цінами він коштує двісті з хвостиком. Ми були шоковані.
Але перспективи в українському книговиданні доволі песимістичні, адже ще тільки один рік будуть діяти податкові пільги для книговидавців. В РФ такі пільги діяли років із п’ятнадцять, а в нас лише не так давно їх запровадили. За той час російська книга заполонила весь український ринок, й сталося багато непоправних речей. Не знаю, що буде через рік, враховуючи те, що ми й так ледве кінці з кінцями зводимо. Книжки однозначно будуть дорожчати, хоча люди, які їх читають, навряд чи отримуватимуть більшу зарплату.

- Якась надія є, що пільги продовжено?
- Надія завжди має бути. Але аналізуючи хід подій, у мене виникають в цьому великі сумніви. Це копійки для держави. Але вона підбирає всі копійки, щоб потім їх розкрадати.

- Всі ми дуже здивувалися, коли дізналися які величезні гонорари отримав президент України за свою літературну працю. Хто з професійний письменників може отримати такий великий гонорар?

- Україна п’ята країна за населенням в Європі. Якби все в нашій галузі добре функціонувало, та за умови нормальної розкрутки, гарного становища в суспільстві та при суспільній рекламі читання припускаю, що двоє-троє знакових українських письменників, можливо, могли б досягти кілька мільйонних показників. Могли б, але зараз, звісно, такого й близько нема...

- Нещодавно Джоан Ролінґ у одному з інтерв’ю зізналася, що ніколи не перевершить Гаррі Поттера. Яскраве тому підтвердження той факт, що її книга «Несподівана вакансія» не отримала й частини того успіху. Ви видали цей роман. Чому не стався вибух?

- Дійсно книжка не надто успішна в продажу. Ми надрукували набагато більший наклад, ніж змогли поки що продати… Хоча це дуже непогане чтиво: тут є цікавий зріз англійського суспільства. Проте в жодній країні світу вибуху справді не відбулося. Чому? Очевидно такого типу літератури в світі не бракує.

- Як не загубити класного автора серед великої кількості графоманів?
- Найбільший кошмар видавця – це проґавити свою Джоан Ролінґ. Їй свого часу відмовило з десять видавців. Не можу гарантувати, що я не пропущу щось цікаве. Проте навіть читаючи по діагоналі, можу оцінити якість твору. По-правді кажучи, ці настирливі графоманські рукописи іноді аж відбивають мені охоту до читання.

- Як українську літературу популяризувати на заході?
- Потрібно щоб наша держава створила певну інституцію на кшталт Британської Ради, Французького культурного центру чи Польського інституту книги. Щоб давала гранти людям, які хочуть глибше вивчати українську мову і переклади твори українських письменників. Адже доки не буде перекладачів з української мови, а їх обмаль, доти ми будемо невідомі для світу. На сьогодні це одна з найболючіших проблем. І це мізерні кошти для держави, але саме це приносить престиж і присутність держави на культурній мапі світу. Все минає, президенти йдуть, а література лишається. Держава повинна виступати як промоутер української культури в світі. Бодай мінімально. І річних коштів на це потрібно не більше, ніж на п'ять-шість крісел на НСК «Олімпійський».

- Ви друкуєте книги українською мовою. Напевне що заробити можна було би в багато разів більше, використовуючи хоч трохи російську. Це принципова позиція?

- Є видавництва, які видають наклади і українською, і російською мовами. Так от в 2005-2007 роках українські наклади переважали російські десь до 25%. Зараз — навпаки: на 30% більше російських. Зовсім в інший бік хитнувся маятник. Політичні вітри мають, на жаль, великий вплив і тут. Якби ми видавали книжки і російською мовою, то значно краще б стояли на економічних ногах. Але допоки українська мова, книжка і культура в рідній ніби державі і далі залишаються на правах Попелюшки, я не бачу для себе жодних можливостей видавати книжки російською. У мене є принцип – не книжки заради грошей, а гроші заради книжок. Мені набагато приємніше, коли щороку завдяки нашим книжкам з’являються тисячі людей, які вперше купують і читають книжку українською мовою.

- Хто для вас дитячий автор номер один в Україні та в світі?
- Всеволод Нестайко - патріарх дитячої літератури. А його літературним спадкоємцем можна назвати Сашка Дерманського. Він дуже дотепний, веселий і динамічний письменник. Сашко творить за лекалами світових взірців, додаючи багато гумору, ніжності, дрібочку страху і багато захопливо-небезпечних і смішних пригод. Адже книжка тоді стає улюбленою, коли в ній намішано багато щонайрізноманітніших відчуттів. А ще ж є чудовий-пречудовий дитячий письменник Володимир Рутківський, Олександр Гаврош. А зі світових авторів найкращим сучасним письменником (на жаль, він не так давно помер) вважаю Роальда Дала. Ми, до речі, вже видали чотири його книжки - "Чарлі й шоколадна фабрика", "Матильда", а щойно вийшла його найвідоміша повість - "ВДВ", тобто Великий Дружній Велетень. У списку 200-х найкращих книжок за версією ВВС є аж 9 книжок цього письменника!

Анна СПІВАК
Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Август 2018 (613)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)
Май 2018 (1065)
Апрель 2018 (1024)
Март 2018 (1047)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области